Reportaż z Chrztu Świętego

Jak wygląda reportaż z chrztu świętego? Jakie zdjęcia otrzymujecie? Na co zwrócić uwagę? O tym postaram się opowiedzieć w kilkunastu zdaniach.

Reportaż z Chrztu Świętego. Detale śpiącego dziecka.

Reportaż z Chrztu Świętego. Przygotowania w domu.

Reportaż z Chrztu Świętego rozpoczyna się w domu. Przygotowania to dobry moment, aby rodzice, dziecko oraz najbliżsi goście (domownicy) przyzwyczaili się do obecności fotografa. Przecież niecodziennie jesteśmy fotografowani przez obcą osobę. Dzięki temu zdjęcia będą bardziej naturalne i bez zbędnego stresu. Na początku fotografuję detale takie jak ubranko, święcę, oraz wszystko to co wydarzy się w domu.

Reportaż z Chrztu Świętego. Przygotowania w domu. Ubieranie dziecka do chrztu.

Następnie rodzice, rodzice chrzestni ubierają dziecka do chrztu. W między czasie może wydarzyć się sporo ciekawych momentów – uśmiechy i kontakt wzrokowy podczas zmiany pieluszki, karmienie, czy po prostu zabawy z dzieckiem, które pełne są naturalnych uśmiechów. Po ubraniu dziecka zawsze zostanie chwilka aby zrobić kilka rodzinnych zdjęć. Gdy jesteśmy gotowi do chrztu wychodzimy do kościoła.

Reportaż z Chrztu Świętego. Przygotowania w domu, zdjęcie dziecka z rodzicami.

Reportaż z Chrztu Świętego. Ceremonia w świątyni.

Następnie udajemy się do kościoła, gdzie odbędzie się ceremonia chrztu. Jest to najważniejszy etap reportażu z chrztu świętego. Najczęściej fotografuję w kościołach w Białymstoku i najbliższej okolicy (chodź czasami zdarza się pojechać dalej – Warszawa, Zambrów, Łomża, Suwałki, Wysokie Mazowieckie). Na początku jest spotkanie z księdzem w zakrystii, gdzie dokończycie ostanie formalności. Dowiecie się też jak wygląda ceremonia chrztu świętego i gdzie macie się ustawić.

Reportaż z Chrztu Świętego. Ceremonia w kościele. Główne etapy chrztu świętego.

Rozpoczyna się msza. Cały czas jestem blisko Was aby łapać każdy ciekawy moment, portrety, detale (zobaczcie także mojego Instragrama). Są oczywiście etapy mszy świętej, w których nie powinno się fotografować i rozpraszać duchownych i uczestników mszy świętej. Zawsze staram się to uszanować. Staram się uwiecznić wszystkie ważne etapy chrztu świętego: przywitanie i pobłogosławienie znakiem krzyża na czole dziecka przez księdza a następnie przez rodziców i rodziców chrzestnych; polanie główki wodą święconą; namaszczenie Krzyżmem Świętym; nałożenie białej szaty; zapalenie świecy chrzcielnej od paschału.

Reportaż z Chrztu Świętego. Zdjęcia rodzinne po ceremonii.

Po zakończeniu mszy świętej, możemy zrobić kilka zdjęć rodzinnych przed ołtarzem lub w otoczeniu kościoła (jeżeli znajdziemy trochę zieleni lub innego przyjemnego miejsca).

Reportaż z Chrztu Świętego. Przyjęcie dla gości.

Kolejnym etapem reportażu z chrztu świętego jest przyjęcie dla gości. Udajemy do miejsca gdzie odbędzie się przyjęcie (zazwyczaj restauracja, sala bankietowa, ogród lub domowe zacisze). Fotografuję wystrój pomieszczenia, przybrane stoły. Przybywają goście i składają życzenia rodzicom i nowo ochrzczonemu dziecku. To dobry moment na łapanie emocji. Gdy goście zaspokoją pierwszy głód robimy mini sesję z wszystkimi chętnymi – rodzice, chrzestni, dziadkowie, wujki i ciocie. Na koniec (lub na początku) robię kilka ujęć tylko z rodzicami.

Reportaż z Chrztu Świętego. Przyjęcie dla gości na sali bankietowej.

Często na imprezy zapraszani są animatorzy (szczególnie jak jest dużo dzieciaków w rodzinie). Fotografuję wtedy dzieci podczas zabawy. Jest wtedy masa pozytywnych emocji. Na koniec zostaje tort. Pamiątkowe zdjęcie i kończę ten dzień.

Potem zostaje już tylko wielogodzinna selekcja, obróbka zdjęć i przygotowanie materiału dla Was. Tak to mniej więcej wygląda. Jak widać nie ma się czego bać. Aha zawsze oczywiście w tym dniu służę Wam pomocą, podpowiadam itp. Także nie jesteście sami.

Reportaż z Chrztu Świętego. Zdjęcia rodzinne podczas imprezy dla gości w ogrodach restauracji.